Před první návštěvou kardiologie
Aktuality
Vyřizování stí?ností
07. 10. 2012

Postupujeme dle směrnice, která je ke sta?ení zde: Sbirka zakonu c. 372/2011

více zde...

Odvykání kouření

Bohužel - bohudík je pryč první republika a doba pozdější, kdy kouřit znamenalo Být na úrovni. Vzpomeňte si, například na staré filmy, každý dialog herců je doprovázen potahováním z cigarety, osoby zahalené do dýmu. Kouřit v autě, restauraci, mezi dětmi bylo běžné a nikdo se nad tím nepozastavoval.

Využito materiálu z web. stránek interna-praha.cz

Proč přestat kouřit?


 

Proč nepřestat kouřit?

 

Jaké jsou možnosti, abyste přestali kouřit?

  1. Přestat sám svojí vůlí.
  2. Přestat s pomocí někoho blízkého.
  3. Přestat s odbornou pomocí.

www.rozhodnise.cz     www.odvykanikoureni.cz     www.koaliceprotitabaku.euweb.cz
www.dokurte.cz     www.nicorette.cz     www.nekurte.cz     www.kurakovaplice.cz

Jak vám může lékař pomoci?

Náhradní léčba nikotinem

Jsou to volně prodejné preparáty( náplasti, žvýkačky, spray, tablety, pastilky, inhalátor). Náplast uvolňuje nikotin postupně a pomaleji než ostatní formy, které ovšem umožní vnímat výkyvy v hladině nikotinu v krvi. U silných kuřáků se doporučuje kombinace náplasti a některé z forem ostatních / inhalátor nebo tabletka). Léčba by měla v plné dávce trvat 8, lépe 12 týdnů (i více). Léčba kratší než 8 týdnů ztrácí uvedenou účinnost.

Orientační stanovení dávky: z náplasti se vstřebá za danou dobu (16-24 hodin) množství uvedené na obalu. U ostatních forem je ale vstřebatelná většinou maximálně polovina uvedeného množství, navíc vstřebávání závisí na Ph. Nikotin se vstřebává při lehce zásaditém pH, kolem 8,5, proto současně s orální (ústy přijímanou) formou nikotinu doporučujeme nejíst ani nepít, zejména ne kyselé. U žvýkaček je třeba dodržet způsob žvýkání. Několikrát jen nakousnout, odložit cca na 3O sekund pod jazyk nebo za dáseň, pak opakovat. Při příliš rychlém žvýkání pacient nikotin spolyká , což může vyvolat pocit na zvracení nebo zvracení, pálí ho v krku, má škytavku. Z žaludku se téměř žádný nikotin nevstřebá. Pro orientaci si uvědomte, že kuřák z jedné cigarety využije 1-2-3 mg nikotinu v závislosti na typu cigarety a intenzitě kouření.

bupropion - Zyban

Je další možností. Je to antidepresivum, které učinkuje i když pacient nemá žádné deprese a pomáhí mu odnaučit se kouřit. Bupropion SR 150 mg v 1 tbl se začíná užívat 1-2 týdny před dnem, kdy jste se rozhodli přestat kouřit, a to v dáve 1 tbl denně ráno. Po třech dnech se denní dávka zvýší na 2 tbl., pokračovat je zapotřebí 8-12 týdnů, někdy i déle. U silných kuřáků se bupropion kombinuje s nikotinem. Bupropion je vázán na recept, ale bez omezení odbornosti. Není však hrazen pojištˇovnou, pacient si jej hradí sám.

vareniklin - Champix

Neúčinkuje na stejném principu jako náhražky nikotinu. Abychom mohli pochopit, jak vareniklin pomáhá odvykání kouření, vysvětleme si, jak působí v těle nikotin.
V mozku existují nikotinové receptory. Jakmile kuřák vdechne kouř z cigarety, nikotin se na tyto receptory naváže. Tím je vyslán signál, aby se z jiné části mozku uvolnil dopamin. Dopamin navozuje slastné pocity, které ovšem trvají krátce. Tělo si za chvíli požádá, aby se "celá akce" zopakovala. Právě tyto libé pocity způsobují závislot kuřáka na nikotinu a nutí ho, aby si znovu zapálil.
Vareniklin dokáže zablokovat přístup nikotinu k "jeho " receptorům, a tím zamezí navození libého pocitu z cigarety. Současně vareniklin zmírňuje abstinenční příznaky. Vareniklin aktivuje uvolnění menšího množství dopaminu ve srovníní s nikotinem.